Yüz Felci Hacamat Tedavisi

Yüz Felci Hacamat Tedavisi

YÜZ FELCİ NEDİR?

Yüz felci, “fasiyal sinir” olarak adlandırdığımız yüz sinirinin değişik nedenlerle hasar görmesi sonucu yüz mimik kaslarında hareket kaybı gelişmesidir. Yüzün bir ya da iki bölgesinde de görülebilir. Yüz felci aniden ortaya çıkabileceği gibi belli bir zaman dilimi içerisinde adım adım olarak da gelişebilir. Yüz felci geçirenlerde yüz kasları sarkık veya zayıf görünebilir.

 

Yüz Felci Çeşitleri

1- Bell paralizisi

Yüz felcinin en yaygın nedeni Bell paralizisidir, yüzün sadece bir tarafındaki kasları etkiler, aniden gelişen ve nedeni bilinmeyen bir yüz felci şeklidir. . Bell paralizisi nedeniyle yüz felci geçiren hastaların çoğu yaklaşık altı ay içerisinde tamamen iyileşir.

2- İnme

Yüz felcinin en ciddi evresi inmedir. İnmeye bağlı olarak yüz kaslarını kontrol eden sinir hücrelerinin beyinde hasar görmesi sonucunda gelişir. Damarsal neden dışında görünürde başka bir neden olmadan, ani gelişip, bölgesel veya tüm beyni ilgilendiren işlev bozukluğudur. Vücut fonksiyonlarında kalıcı hasarlara neden olabildiği gibi, ölümle de sonuçlanabilir.

 

Yüz Felcinin Nedenleri

Viral enfeksiyonlar

Oksijen eksikliği

Kafatası kırığı ve beyin hasarı

Yüz yaralanmaları

Baş veya boyun tümörleri

Orta kulak enfeksiyonu

Kulakta görülen diğer hasarlar

Doğum travması

 

Yüz Felcinin Tedavisi

Yüz felcinin tedavisi için ilk adım hastalığın nedenidir. Eğer yüz felcinin nedeni Bell paralizisi ise tedavi olsun ya da olmasın zamanla kendiliğinden geçer. Tedavi sürecini hızlandırmak istiyorsanız doktora başvurup bazı ilaçlar kullana bilirsiniz veya hacamat ve sülük tedavisi ile bölgesel kan dolaşımını artırabilirsiniz. Ayrıca fizik tedavi uygulamaları kasların güçlendirilmesine ve kalıcı hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

Eğer yüz felcinin nedeni inme ise acil doktora başvurmanız gerekmektedir ancak koroner arter tıkanıklığı, hipertansiyon(yüksek tansiyon), damar içi pıhtılaşma, diyabet gibi hastalıklar inme riskini en çok taşıyan hastalıklarıdır. Bu gibi hastaların olmazsa olmaz tedavisi hacamat ve sülük tedavisidir. Özellikle sülük damar tıkanıklığı olan hastaların en çok tercih ettiği kısa sürede şifa buldukları tedavidir.

 

Yüz Felci Hacamat Tedavisi

Yorum Yap