Sivilce Akne Hacamat ve Sülük Tedavisi

Sivilce Akne Hacamat ve Sülük Tedavisi

Sivilce (Akne) Nedir?

Akne, kıl köklerinin ve yağ bezlerinin (deri altındaki yağ üreten bezlerin) tıkanması sonucu oluşan iltihaplı şişliklerdir. Deride artan yağ salgısı (sebum) ve ölü deriler gözenekleri tıkadığında beyaz ya da siyah noktalar(komedon) oluşur. Bu siyah noktaların mikrop kapması ya da bakteri bulaşması sonucunda cilt de kabarık kırmızı ve iltihaplı şişlikler oluşur. İltihaplı büyük şişlikler genellikle deride iz bırakır. Genellikle yüz, alın, göğüs, üst sırt ve omuzlarda görülür. Akne her yaştan insanı etkilemekle birlikte, en sık gençlerde görülür. Ciltteki sivilcelenmenin birçok nedeni vardır.

- Cildin fazla yağ üretmesi

- Bir tür hormonun aşırı aktivitesi (androjenler)

- Kirli ve yağlı cilt (bakteri oluşturur)

- Yağ ve ölü deri hücreleri tarafından tıkanmış gözenekler

- Şekerli ve aşırı yağlı besinler tüketmek

- Nemden ya da güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan tahriş

- Kullanılan bazı ilaçlar

Hormonel Değişiklikler

Ergenlik dönemi

Adet döngüsü

Hamilelik

Doğum kontrol hapları

Stres

Sivilce Çeşitleri

Uçları beyaz sivilceler

Siyah noktalar

Küçük kırmızı, hassas yumrular (papüller)

Cildin yüzeyinin altında büyük, katı, ağrılı olabilen topaklar (nodüller)

Cildin yüzeyinin altında ağrılı olabilen, irin dolu topaklar (kistik lezyonlar)

Sivilce Tedavisi

Doktora giderek bazı krem ve haplar kullanılabilir ama biz bunu tavsiye etmiyoruz cünkü özellikle kullanılan haplar size zarar verebilir.

Ciltteki yağ dengesinin sağlanması bakımından etkili bir cilt temizliği yapmak gerekmektedir.

Sivilce tedavisinde en etkili yöntem sülüktür. Kozmetik amaçlı olarak yüze uygulanan sülükler verdikleri enzimler ile doku kanlanma artışı sağlamanın yanında kırışıklıları giderme gibi botoks etkileri sağlamaktadır. Doğal enzimler içeren bu uygulama ile sivilce tedavisinde çok güçlü olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Sivilceli cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Yüze özel sabunlar veya temizleyici jel solüsyonlarla günde iki defa yıkanmalıdır. Sivilceli cilt leke oluşumuna karşı çok hassastır bu nedenle yağsız güneş kremi kullanılmalıdır. Bu kremler ayrıca cildi nemlendirerek tahrişi önler. Sivilce ilaçlarının yaptığı kuruluk ve tahrişle başa çıkmak için yağsız nemlendiriciler kullanılabilir.

Siyah nokta ve sivilceleri sıkmamak gereklidir. Siyah noktaların temizliği için peeling yapılır ve özel siyah nokta başlıkları ile siyah noktalar boşaltılır.

Sivilce İzleri İçin Kür

1 Yemek Kaşığı Aloe Vera suyu

1Yemek Kaşığı Kantaron yağı

Hazırlanışı;

Aloe Vera ve kantaron yağı tahta kaşıkla iyice karıştırılır ve sivilce izi olan bölgeye sürülür. Bu karışımı en az üç gün boyunca kullanacağınız miktara göre ayarlayıp bitirin, üçüncü günden sonra tekrar aynı tariften yeni bir karışım yapın ve sivilce izi olan bölgeye iz kaybolana kadar tekrar tekrar sürün.

Hacamat ve Sülük Noktaları Aşağıdaki Resimde Mevcut Büyük kırmızılar hacamat noktaları küçükler sülük noktaları

Sivilce Akne Hacamat ve Sülük Tedavisi

Yorum Yap