Lenfödem Hacamat Tedavisi

 Lenfödem Hacamat Tedavisi

LENF ÖDEM (FİL HASTALIĞI)

Lenf Ödem (Fil Hastalığı) Nedir?

Vücudumuzda atardamar ve toplardamar dolaşım sistemi dışında birde lenfadik dolaşım sistemi vardır. Lenfadik dolaşım sistemi diğer iki dolaşım (arter ve ven) sisteminden farklı olarak damar dışına çıkmış, dokulardaki lenf sıvısını kalbe taşır. Lenfadik dolaşım sisteminin taşıdığı sıvıya lenf sıvısı denir. Bu sıvının boşaltılamaması ve lenf sıvısının dokularda birikmesi ile cilt altı yumuşak dokuda şişlik ödem meydana gelir.

Vücutta Hangi Bölgelerde Oluşur?

Bacak, kol, yüz ve boyunda görülür.

Lenfödemin Aşamaları

1. Aşama (kendiliğinden inen şişlik) Bacakta şişlik vardır ve bu şişlik akşam yatıldığında normale döner. Diğer bir ifade ile sabah kol normaldir, ama günün ilerleyen saatlerinde şişer. Bu aşamada şişliğe basmakla deride çukur oluşur ve bir süre çukur kalır.

2. Aşama ( kendiliğinden inmeyen şişlik) : Doku kalınlaşıp katılaşmıştır ve şişlik devamlıdır. Şişliğe basıldığında çukur oluşmaz.

3. Aşama (fil bacağı): Doku şiştir ve artık şişlik indirilemez. Bacak belirgin olarak kalınlaşmıştır. Genelde tedaviye dirençli lenfödem bulunur.

Lenfödem Nedenleri

Yanlış tedavi sonucu lenfdamarlarının hasar görmesidir. Örneğin kanser için yapılan ameliyatlar yada radyasyon tedavisi sonrası lenfdamarları sıklıkla hasar görür ve lenfödem oluşabilir. En tipik örnek meme kanseri cerrahisi sonrası kolda gelişen lenfödemdir.

Lenf Ödem (Fil Hastalığı) Tedavisi

Bazı cerrahi müdahaleler

Hacamat ve sülük tedavisi

 Lenfödem Hacamat Tedavisi

Yorum Yap