Hepatit ve Siroz Sülük Tedavisi

Hepatit ve Siroz Sülük Tedavisi

Bu hastalıklar genelde enfeksiyon sarılık hastalığı, çeşitli kimyasal maddelerin,alkolün karaciğere etkisinden sonra gelişir.

İki hastalıkta karaciğerin hücrelerinde fonksiyon bozukluğu görülür.

Bununla birlikte organizmanın tüm metabolizması bozulur. Böyle hastalar için sülük tedavisi çok önemli bir tedavidir.

Sülük Koyma Notaları

1.Bölge

Karaciğer bölgesi ve sağ kaburga altı bölgesinde(KC 2,3,5,6,7), orta klavikular hattı 6. kaburga arası ben sağ hem sol taraftan (KC 1 EG6), kılıcı benzer çıkıntının tepesinde (EG2) nokta.

2.Bölge

Sırt bölgesinde orta çizgi üzerinde 7.8. kaburgaların spinoz çıkıntıları arasında (ST5), 8.9 kaburgaların spinoz çıkıntıları arasında (ST6), 9-10 kaburgaların spinoz çıkıntıları arasında (ST7) ve bu noktalardan iki parmak sağ ve solda (ST 26,27,28,29,30,31), noktaları

3.Bölge

Kuyruk sokumu bölgesinde (KS 1,2,3,6,7,8,9,10,11,12,13).

Her uygulamada 4 ile 8 adet sülük kullanılır. Kullanılan sülük sayısını dikkate alarak sülüklerin serbest emme belirtilerini görünce sülüğün alınması gerekir. En çok 1. bölgenin noktaları üerinde çalışılır. 3. bölgedaha çok asit belirtileri görüldüğünde kullanılır.

Toplam 12 uygulama yapılır. ilk olarak haftada 2 uygulama daha sonra haftada 1-2-3 ay sonra tedavi tekrarlanır. tedavi süreci uzun olduğun için hastanın demirle zengin besinler(et değil) tüketmesi gerekir ve kandaki demir seviyesini kontrol ettirmesinde yarar vardır.

Hepatit ve Siroz Sülük Tedavisi
Hepatit ve Siroz Sülük Tedavisi
Hepatit ve Siroz Sülük Tedavisi

Yorum Yap