Hemofili Hacamat Tedavisi

Hemofili Hacamat Tedavisi

Hemofili Nedir?

Hemofili, akan kanın durdurulamaması ya da çok zor durdurulması olarak tanımlanan kalıtsal bir hastalıktır. Kanın durdurulamam nedeni aslında kanın pıhtılaşma sisteminde rol alan ve pıhtılaşma faktörleri olarak adlandırılan proteinlerin eksikliği veya yokluğu nedeniyle ortaya çıkan ve pıhtılaşma bozukluğu yaratan ve X kromozomundaki çekinik bir gen ile taşınan bir tür kanın pıhtılaşamaması olarak da tanımlanabilir.

Bu hastalık dış kanama yaptığı kadar travmalar sonucu iç kanama şeklinde de olabilir, sakatlık ve ölüm riskini barındırabilir.

Hemofili teşhisi konulmuş hasta ve yakın çevresi bu hastalık hakkında bilinçli olmalıdır özellikle çocuk hastaları yaralanmalara karşı aile ve çevresinin yakın takipte olması gerekmektedir.

Hemofili Çeşitleri

Hemofili A (Faktör 8), kanın pıhtılaşmasını sağlayan ara basamak proteini üreten genin bozukluğudur. Hemofili A teşhisi konmuş hastanın kanında Faktör 8 ya çok azdır ya da hiç yoktur.

Hemofili B (Faktör 9), kanın pıhtılaşmasını sağlayan Faktör 9 üreten genlerdeki yapısal bozukluktur. Hemofili B teşhisi konmuş hastanın kanında Faktör 9 ya çok azdır ya da hiç yoktur.

Hemofili Tedavisi

Uzman doktor tarafından teşhisi konulmuş hasta aşırı kanama ve morarma gibi belirtileri araştırılır ve hasta sürekli olarak doktor takibinde kalır.

Hemofili Hastalığında Hacamat Ve Sülük Tedavisi

Hemofili teşhisi konmuş hastalara hacamat ve sülük tedavisi önerilmez. Hacamatta ısrarcı olan hemofili hastalarında ise yalnızca 1 kupaya 5 minik jilet çiziği olmak şartıyla uygulanabilir. Ancak sülük tedavisi kesinlikle tavsiye edilmez.

Yorum Yap