Bütün Felç İnme Hacamat Tedavisi

Bütün Felç İnme Hacamat Tedavisi

BÜTÜN FELÇ (İNME)

İnme halk arasında, konuşma kaybı ve beraberinde vücudun bir bölümünde geçici veya kalıcı tarzda oluşan hareket kaybı veya güçlüğü anlamına gelir Tıp dilinde ise inme; ani başlayan 24 saatten daha uzun süreli Beyinde hasara veya ölüme yol açan ve ana kaynağı genelde damar içi bozukluklar olan klinik sendrom olarak tanımlanmaktadır.

İnme çeşitleri

İskemik İnme: Damarlar kan pıhtısı ya da zaman içinde plaklar ve yağ birikintileri ile tıkandığında oluşur. Tüm inmelerin % 85’iskemik inmedir.

 

Kanayıcı İnme: Beyindeki bir kan damarından beyne kan sızıntısı olduğunda meydana gelir. Görülme sıklığı iskemik inmeye göre çok daha azdır. Ancak inme sonucu ölümlerin % 30’undan sorumludur.

Daha nadir sebepler;

  • Venöz (toplardamar) Emboli
  • Beyinin içindeki damarların yırtılmasına bağlı kanama (karotis ve vertebral arter diseksiyonu)
  • Polisitemi (kanın yoğun olması)
  • Kana yağın veya havanın karışması
  • Multipl Skleroz (MS hastalığı)
  • Tümörler kitle lezyonlar

Felç (İnme) Hacamat

Tıbben felç beyindeki kan damarların tıkanmasından dolayı oluşan bir hastalıktır. Beyin vücut fonksiyonlarını yerine getirmek için oksijene ihtiyaç duyar. Beyindeki oksijen eksikliği veya kan pıhtısı vücut bölgelerinin optimal işlememesine böylece küçük veya büyük oranlarda beyin hasarlarına neden olur.

Belirli aralıklarla hacamat yapılan vücutta beyinde tıkanmaya ve pıhtılaşmaya sebep olan faktörler temizleneceği için inme riski yok denecek kadar azalır.

 

Bütün Felç İnme Hacamat Tedavisi

Yorum Yap