Anevrizma (Baloncuk) Hacamat Tedavisi

Anevrizma (Baloncuk) Hacamat Tedavisi

Anevrizma(Baloncuk) Nedir?

Anevrizma, genel anlamda vücuttaki atardamarlarda ve aort damarlarındaki duvarların zayıf bir noktasında oluşan baloncuklardır. Bu duvarlar normal damar duvarlarından daha ince yapıdadır. Zamanla incelen anevrizma duvarı, en ince olduğu noktadan patlayarak beyin kanamasına neden olabilir. Anevrizmaya bağlı beyin kanaması çok risklidir, bu tür beyin kanaması yaşayan hastaların yarısı hayatını kaybetmektedir.

Beyinde oluşan bu anevrizmalar, doğuştan var olan bir hastalık değildir. Anevrizma, sıklıkla 30 yaşın üstündeki kişilerde görülür yani yaş arttıkça görülme sıklığı da artar.

Anevrizmaların hepsi kanama yapmaz ancak, hangi anevrizmanın kanamaya neden olacağı ya da ne zaman kanayacağını önceden bilmek günümüz teknolojisinde mümkün değildir.

Anevrizma tedavi edilebilen bir hastalıktır ancak hasta tedavi sürecini titizlikle takip edip tedavilerini aksatmamalıdır.

Anevrizması olan hastalar nelere dikkat etmelidirler?

Kan basıncında ani artışa neden olabilecek, ağır spor ve egzersiz den kaçınmalıdır,

Ağır eşya kaldırmamalıdır,

Alkol ve sigara kullanılmamalıdır,

Yüksek tansiyon ya da kabızlık problemi olan hastalar doktor gözetimin de hareket etmelidir,    

Doktor önerisi dışında herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

 

Anevrizma Hacamat Ve Sülük Tedavisi

Anevrizma çok riskli bir hastalık olduğu için teşhis konmuş hastaların beyin bölgesine sülük ya da hacamat tedavisi kesinlikle yapılmaz. Yine de yaptırmak isteyenler kulak memesi arkasından sülük koyabilir ve sırtından hacamat yaptırabilir. Ancak doktor gözetimi altında kalmak herhangi bir tedavi yaptırmamak en doğrusudur.

Yorum Yap